Serval stepní - Savci

Serval stepní - mapa výskytu

Serval stepní

Leptailurus serval

stupeň ohrožení neexistují relevantní data

Hmotnost: samci 10-16kg, samice 8-12g
Výška v kohoutku: 0.55-0.6m
Délka: tělo 0.65-1m + ocas 0.25-0.40m
Divoká populace:
Délka života: 8-10 let v přírodě, v zajetí i 15 až 20 let
Rozmnožování: celoročně, gestace 2.5 měsíce, 2-4 mládata
Identifikace:
Výskyt: jižně od Sahary od Senegalu po Etiopii, východní, střední
jihovýchodní a jižní Afrika
Biotop: travnaté savany i zalesněné oblasti s blízkostí vody až do
nadmořské výšky cca 3.000m

Organizace, které se zabývají ochranou tohoto druhu:

Tato mrštná kočka, která přes den obvykle spí v úkrytu v trávě, se na lov vydává až za soumraku či brzo zrána. Obvyklou potravou jsou v trávě žijící hmyz, ještěrky, hlodavci, ptáci ale i malé antilopy. Má řadu zajímavých strategií lovu, např. ptáky v trávě dokáže chytat i za letu tak, že po nich vyskočí z místa až 2m vysoko přičemž se současně dokáže při skoku i bleskurychle otočit o 180 stupnů. Další oblíbenou strategií je naprosto přesné zaměření kořisti, která je v trávě i několik metrů od servala ,což mu umožnují jeho veliké uši s vynikajícím sluchem, a následný skok po vyklenuté parabole. Na kořist tedy dopadá doslova „z nebe“, tj. neproskakuje trávou. Kořist je naprosto zaskočená a nemá šanci. Dokáže lovit i ryby či žáby a nepohrdne ani různými plody z keřů.Serval se dá jako kotě snadno ochočit a je pak velice přátelský a hravý. Srst je zlatohnědá s černými skvrnami o průměru 2-3 cm (pozor, nejsou seskupovány do rozet jako u levhartů!) na břichu a tvářích bílá, podobně jako u geparda.
Moderní studie DNA prokazují u servala společného dávného předka se lvem. Např. gepard se však pravděpodobně vyvinul až později z prehistorického servala.

Serval stepní (Leptailurus serval) -
Serval stepní (Leptailurus serval) - Serval stepní (Leptailurus serval) - Serval stepní (Leptailurus serval) - Serval stepní (Leptailurus serval) - Serval stepní (Leptailurus serval) - Serval stepní (Leptailurus serval) - Serval stepní (Leptailurus serval) - Serval stepní (Leptailurus serval) - Serval stepní (Leptailurus serval) -
Poslat pohlednici
kamera:NIKON D200
objektiv:Sigma 70-200 mm F2.8 EX DG MACRO HSM
konvertor:--
ohniskova vzdalenost:200 mm
doba expozice:1/640 s
clona:3.5
stativ:
ISO:500
lokalita:Masai Mara, Kenya
zavřít
další
předchozí
Afrika fototisky
TOPlist