o-www

copyright © Ondřej Novotný, www.nature-photo.com

Lidský život je ve srovnání se životem divokého zvířete nedocenitelný... Je tomu ale skutečně tak? Najít rovnováhu mezi obnovitelným využíváním přírody a lidskou chamtivostí bude težké, ne-li nemožné. Pokud se nám to nepodaří, prohrajeme všichni. Zde prezentované fotografie mají pomoci poukázat na to, o co nevratným plundrováním ekosystému planety přicházíme. Proto zde nenajdete ani jednu fotku ze zoo nebo zooparku, kde se obvykle nechrání ekosystém, ale vydělává se na nucené show lapených zvířat. Chov v zajetí je jen malá náplast na vraždění v přírodě, chránit je tedy třeba především přírodu jako celek.
Tento web jsem dále postavil proto, abych pomocí fotografií přitáhl pozornost k enviromentálně zaměřeným projektům, které najdete v sekci odkazy, a k oblastem, kde se divoká zvířata chrání (v sekci safari). Své fotografie vnímám jako prostředek, jak dosáhnout předchozího cíle. Stojím tedy především o to, abyste se na uvedené odkazy podívali, popř. do národních parků, které jsou často na příjmu z turismu závislé, vyrazili. Bez turistů řadě parků i s jejich cenným ekosystémem hrozí zánik. Neplatí to zatím např. pro odlehlá a neobydlená území Kamčatky, ale pro oblasti s velkým populačním tlakem (východní Afrika, Amazonie) to platí určitě.
Při focení si záměrně kladu přísná pravidla, která nikomu nevnucuji, a která mne často znevýhodňují oproti typickým "lovcům" záběrů. Arogantní a sobecké chování, bez úcty k foceným zvířatům (např. jejich aktivní pronásledování vozem, nebo dokonce cílené provokování) je v malém přesně to samé, jak se zatím jako celek chováme k této planetě. Jak vidíte, jde to i bez toho. Stačí čekat a čekat. Chce-li si např. slon, lev či gepard hrát nebo jsou jen zvědaví, přijdou sami.
Podněty, a to především ty kritické, které mohou zlepšit úroveň těchto stránek, jsou vítany. E-mail: ondrej@nature-photo.com


Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeče Internet Explorer 7, Mozilla Firefox 3 a vyšší. Doporučené rozlišení monitoru 1280x1024 bodů. Na stránkách není použit Flash.


titulky
Afrika fototisky
TOPlist