Nosorožec tuponosý - Savci

Nosorožec  tuponosý - mapa výskytu

Nosorožec tuponosý

Ceratotherium simum

stupeň ohrožení méně ohrožený

Hmotnost: samci 2000-2300kg, samice 1500kg
Výška v kohoutku: 1.65-1.8m
Délka: tělo 3.4-3.8m + ocas 1m, délka předního rohu cca 60cm
Divoká populace: cca 6000 jedinců (celkova populace 17.500 jedinců)
Délka života: 30-40 let
Rozmnožování: gestace 16 měsíců, 1 mládě
Identifikace: dva rohy nad tlamou, široká čtvercová tlama, šedé
mohutné tělo
Výskyt: především v JAR, dále byl vysazen do řad NP, např. v Keni
Biotop: travnaté savany

Organizace, které se zabývají ochranou tohoto druhu:
International Rhino Foundation Save the Rhino African Wildlife Foundation

Tento druh nosorožce obývá savany s dostatkem hlavní potravy - v ideálním případě krátké svěží trávy, což je zásadní rozdíl oproti téměř 2x menšímu nosorožci černému, který žije v křovinatých oblastech, kde spásá především listí a větvičky z keřů. Nosorožec tuponosý je znám i pod názvem nosorožec bílý. Název "bílý" je jen překlad z anglického "white", zkomoleniny z holandského "wide", což znamená široký. Jedná se pravděpodobně o narážku na širokou tlamu tohoto druhu nosorožce. Název "tuponosý" je tedy mnohem přesnější, než naprosto zavádějící název "bílý". Barvu těla mají totiž nosorožci tuponosí i černí stejnou - šedou.
Nosorožec tuponosý má širokou tlamu uzpůsobenou ke spásání trávy, něco jako sekačka. Nosorožec černý má naopak tlamu spíše trojúhleníkovitého tvaru, přizpůsobenou ke spásání větviček a listí nad zemí.
Dalším typickým znakem nosorožce tuponosého je masivní "hrb" na zadní části krku.
Dikovké populace severní i jižní formy nosorožce tuponosého byly zcela zlikvidovány bezohledným lovem. Severní forma je tak již odsouzena k vyhynutí, přestože ještě žije několik posledních starých jedinců. Jedná se především o několik kusů ze ZOO Dvůr Králové, kteří byli riskantně, ale úspěšně dopraveni do Keni, kde mají přeci jen lepší podmínky k případné reprodukci.
Jižní formu nosorožce tuponosého se díky úsilí ochranářů v JAR podařilo zachránit. Dnes čítá několik tisíc jedinců a malé skupinky jsou opět vysazovány do divoké přírody národních parků a rezervací v JAR, Namibii nebo Keni.
Nosorožec tuponosý je společenštější než samotářký nosorožec černý. Často žije pospolu několik samic s mládaty. Samci nosorožce tuponosého jsou ovšem také samotáři.
Nosorožci tuponosí pijí denně, ale bez vody dokáží vydržet i několik dní. Jsou pomalejší než nosorožci černí, ale přesto umí běžet rychlostí až 40 km/h.
Tato zvířata nemají přirozené nepřátele. Občas zaútočí lvi nebo hyeny na mládě, ale i to je vzhledem k nebezpečným rohům matky, která je vždy poblíž, velice riskantní.

Nosorožec  tuponosý (Ceratotherium simum) - bílý útok lewa downs
Nosorožec  tuponosý (Ceratotherium simum) - bílý útok lewa downsNosorožec  tuponosý (Ceratotherium simum) - Nosorožec  tuponosý (Ceratotherium simum) - bílý savana lewa downsNosorožec  tuponosý (Ceratotherium simum) - bílý pastva lewa downsNosorožec  tuponosý (Ceratotherium simum) - bílý pastva lewa downs
Poslat pohlednici
kamera:NIKON D200
objektiv:Sigma 120-300 mm F2.8 APO EX DG IF HSM
konvertor:Sigma APO 2.0 EX DG
ohniskova vzdalenost:550 mm
doba expozice:1/200 s
clona:9
stativ:pytlík s rýží/beanbag
ISO:720
lokalita:Lewa Downs, Kenya
zavřít
další
předchozí
Afrika fototisky
TOPlist