Hroch obojživelný - Savci

Hroch obojživelný - mapa výskytu

Hroch obojživelný

Hippopotamus amphibius

stupeň ohrožení zranitelný

Hmotnost: samci 1.500-3.000kg, samice 1.000-2.000kg
Výška v kohoutku: 1.4-1.6m
Délka: tělo 3-3.8m + ocas 40-45cm, kly rostoucí ze spodní čelisti mají
u samců délku cca 50cm a jsou smrtící zbraní
Divoká populace: 125.000-150.000 ks (nejvice v Tanzánii a Zambii)
Délka života: 35 let
Rozmnožování: gestace 8 měsíců, 1 mládě
Identifikace: zavalitá velká zvířata se 4 prsty na každé končetině s
tlustou hladkou kůží, výrazná široká a hranatá hlava
Výskyt:
Biotop: řeky, jezera a bažiny, nejlépe s písečnými břehy k odpočinku
a travnatými pláněmi k noční pastvě opodál

Organizace, které se zabývají ochranou tohoto druhu:
Hippo Specialist Group

Hroch je snadno k poznání dle svého barelovitého těla a ohromnou tlamou s mohutnými tesáky, která dokáže člověka rozpůlit jedním cvaknutím. Tělo je bez chlupů, nohy krátké a silné. Se svými 1.5-2 tunami je to třetí největší suchozemský savec hned po slonovi a nosorožci tuponosém. Přes svůj nemotorný vzhled dokáže být i na souši neskutečně rychlí, dokáže sprintovat rychlostí téměř 50km/h, takže člověka hravě doběhne, a to i mistra světa.
Hroch je jedním z nejagresivnějších zvířat na světě a je často považován za nejnebezpečnějšího obyvatele Afriky.
Na druhou stranu existují zadokumentované případy, kdy dospělý hroch opakovaně zachránil tonoucí malá mládata pakoně či zebry při přechodu např. řeky Mara tím, že jim pomáhal tlamou držet se nad hladinou a dotlačil je až na břeh.
Rovněž byli zaznamenáni dospělí jedinci, kteří systematicky čistili laguny od mrtvol utonulých pakoňů a doslova jako vodní buldozery je hrnuli na břeh.... Hroch tráví většinu času v mělkých řekách, lagunách a jezerech jižně od Sahary ve skupinách čítajících i 30 až40 jedinců. Ve vodě jsou jednak proto, že je chrání, ačkoliv dospělý hroch nemá žádného predátora, dále je ochlazuje za parných dní a udržuje je hydratované. Rozmnožování a rození mládat probíhá také ve vodě. Dominantní samec ovládá vždy rodinu v daném úseku řeky, laguny nebo jezera. Mimo vodu však hroši nejsou teritoriální ani skupinoví. V noci se osamoceně každý zvlášt vydávají za pastvou i 8 km od vody. S matkou zůstává pouze její mládě.

Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - bojující hroši řeka Luangwa východ slunce
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - bojující hroši řeka Luangwa východ slunceHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - bojující dva hroši západ slunce LuangwaHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - hroši s hejnem klubákůHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - tři bojující hroši západ slunce LuangwaHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - zívající hroch řeka LuangwaHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - hroch vracející se do vody ráno Luangwa klubáciHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - dva bojující hroši západ slunce LuangwaHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - cákající hroch řeka LuangwaHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - dva bojující hroši západ slunce LuangwaHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - tři bojující hroši západ slunce LuangwaHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - bojující hrošiHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - soumrak zívající řeka masai maraHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - odpočívající stádo řeka masai maraHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - zívající hroch Luangwa lagunaHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - mladý řeka masai maraHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - břeh řeka masai maraHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - samec agresivní řeka masai mara sunsetHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - velký samec břeh řeka masai mara soumrakHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - hroši v laguně ve vodě LuangwaHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) - stádo bažina amboseli
Poslat pohlednici
kamera:NIKON D300
objektiv:Sigma 120-300 mm F2.8 APO EX DG IF HSM
konvertor:Sigma APO 2.0 EX DG
ohniskova vzdalenost:600 mm
doba expozice:1/400 s
clona:7.1
stativ:GITZO 1541T + MA 322RC 2
ISO:500
lokalita:South Luangwa, Zambia
zavřít
další
předchozí
Afrika fototisky
TOPlist